90 let dr. Zorana Jelenca

Spomin je nezanesljiv, hitro se izgubi v pozabo. Zato, da se ne izgubi, ga moramo shraniti. To danes zelo dobro počnejo sodobne tehnologije. Največkrat pa nam spomine obudijo in povrnejo obletnice, kot je 90 letnica rojstva dr. Zorana Jelenca, violinista, psihologa, pedagoga, doktorja pedagoških znanosti, predvsem pa andragoga … prvega direktorja Andragoškega centra RS in idejnega očeta Festivala učenja v Sloveniji.

Rojen je bil 2. aprila 1935 v Ljubljani. Zanimivo je, da je bil njegov prvi poklic učitelj violine in violinist v orkestru RTV Slovenija. Za diplomsko delo Povezanost med inteligentnostjo in muzikalnostjo je prejel Prešernovo nagrado. Njegova poklicna pot se je po diplomi iz psihologije kasneje prevesila na področje vzgoje in izobraževanja. Kot psiholog in direktor na Svetovalnem centru za otroke in mladostnike, je imel opravka tako z otroki kot z njihovimi starši. In prav delo s starši je bilo tako »andragoško«, da je postala andragogika in izobraževanje odraslih zanj vseživljenjski izziv. Z andragogiko se je sicer začel intenzivno ukvarjati na Pedagoškem inštitutu in po doktoratu iz pedagogike. Zmeraj je bil naklonjen dejavnostim, ki so potrebovale večjo družbeno podporo. Tako se je boril ne samo za večjo uveljavitev študija andragogike, ampak predvsem za  ustanovitev Andragoškega centra Slovenije (1992), ki je pod njegovim vodstvom postala prva ustanova za razvoj kulture učenja in izobraževanja odraslega prebivalstva. Bil je tudi dolgoletni predsednik Andragoškega društva Slovenije in med drugim utemeljitelj filozofije vseživljenjskega učenja  in pobudnik za ustanovitev Festivala znanja, ki se je uveljavil kot  Teden vseživljenjskega učenja. Idejo za festival je dobil v Angliji.

Učenja ne moremo nikoli končati pravi, poteka od rojstva do smrti. Po njegovem mnenju je napaka, da ga ne priznavamo dovolj v začetku izobraževanja mladine, saj vseživljenjsko učenje zahteva, da se učenje v šoli spremeni. Učenje je zanj kot kruh, brez njega ni ničesar. Vsi se ves čas učimo. Izobraževanje odraslih je, kot pravi dr. Zoran Jelenc, samo v 5 %, formalno, vse ostalo je neformalno in priložnostno učenje.

Za svoje delo je dr. Jelenc prejel tudi številna priznanja in nagrade. Med drugim tudi Državno nagrado RS  za posebne dosežke v vzgoji in izobraževanju. V Cobissovi bibliografiji je pod njegovim imenom več 100 zapisov o monografijah, člankih in raziskovalnih poročilih.

Kljub visoki starosti, ostaja aktiven zagovornik vseživljenjskega učenja in borec za njegovo razumevanje in uveljavitev ter vzornik številnim andragogom in izobraževalcem.

Nekje je zapisal, da Slovenijo označujemo in poveličujemo zlasti po narodnem bogastvu in lepotah. Tem vrednotam je potrebno dodati še eno, da je pomembno bogastvo Slovenije tudi izobraženost in učenje odraslih ljudi.

Vse najboljše in še na mnoga leta dr. Jelenc! Še vedno si naš vzornik in učitelj.

Ida Srebotnik, predsednica Andragoškega društva Slovenije